Help

U Mamuta

Seasonality

J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D

Summary

Krásné skály v údolí řeky Lužnice! Určitě stojí za návštěvu.// Beautiful rock in the valey of Lužnice river! You must visit it.

Description

15 m vysoké skály jsou místy trochu lámavé, ale jinak čisté. Těžší cesty jsou odjištěny bh a nýty. Pokud není jinak řečeno, dolézá se až na vrchol skály a slaňuje se za borovice. S sebou vklíněnce a friendy! // 15 m high rocks are somewhat frangible, but otherwise clean. Heavier routes are triggered by bolts. Unless otherwise stated, it goes to the top of the rock and sweeps behind the pine. With you stoppers and friends!

Approach

Parking: N 49°19.15367', E 14°29.87577' Poté dolů po cestě, na stromě doprava podél ukazatele k potoku. Přes něk okolo chatky nahoru (ukazatel) ke skalám! // Then down the road, on the tree right along the pointer to the stream. Somewhere around the cabin up (pointer) to the rocks!

Ethic

Buďte ohleduplní k chatařům!!! // Be considerate to the huts !!!

History

View historical timeline

První cesty zde jihočeští lezci vytvořili v r. 1978 a většina směrů byla vytvořena do r. 1981. Později byly některé hákovačky vylezeny volně a vzniklo pár cest v 8. stupni a jedna 9-.

Tags

Areas

Add area(s) Add topo Reorder Bulk edit
Name
Style
Routes
Ticks
Height
Grades
Dvojče Sector
5
0
10m
Hrad Sector
18
4
16m
1
Branka Sector
9
2
8m

Did you know?

Did you know that you can create an account to record, track and share your climbing ascents? Thousands of climbers are already doing this.

Activity

Check out what is happening in U Mamuta.

Deutsch English Español Français Italiano 한국어 中文