Help

Seasonality

J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D

Description

Pozůstatek bývalých lomů se zbytky štol na úpatí skal. Ukloněné vápencové plotny, převážně velmi lámavý terén. Několik lehkých linií nalevo od výrazných převisů. Uprostřed trojúhelníkové převisy s těžkými a velmi těžkými výstupy. (Český horolezecký svaz).

Guidebook app 2018 - lezenidomobilu.cz (OS Android) - Kreisinger, Jan. Pražské vápno. Braník, Hlubočepy, Radotín. Lezecký průvodce [online]. Lezenidomobilu.cz. 2018. (czech)

Český horolezecký svaz

Description - Lezec.cz

Description - Skalní oblasti

Topo - Jan Kareš CLIMBING (only sector 'Převisy' & 'Převisy - Sportovní koutek' = oficial autor)

Topo - 27crags.com (only sector 'Převisy' & 'Převisy - Sportovní koutek')

Access issues

V pravé části skal poblíž kostelíku Evangelické církve hrozí akutní nebezpečí řícení skal (zde se neleze)!

Approach

Tramvají nebo autobusem směr Braník, vystoupit na zastávce Dvorce nebo Přístaviště.

Autem se dá zaparkovat na kolmém stání v ulici Modřanská ve směru od Barrandovského mostu na Podolí, na dohled od skalních stěn. (50.041579, 14.410778) / Mapy.cz. Cena parkování: 1 hodina/Hour/=10 korun/Crone. Pouze všední (pracovní) dny/weekdays only/ 8-20

Ethic

Dne 1.září 2010 nabylo právní moci rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy, kterým se povoluje provozování horolezectví v lokalitě Přírodní památky Branické skály. Povolení se vztahuje na všechny horolezce, i neorganizované, a platí do konce roku 2020. (Horolezecký klub Stáří Praha, Český horolezecký svaz).

Pravidla, doporučení a informace:

  1. Používejte (alespoň pro jističe) přilby! Větší část položených ploten bývalých lomů je zvětralá, nad cestami je kamení. Nad skálou se také pohybuje neznalá nelezecká veřejnost, která často hází něco dolů. Pozor i při stahování lan a na vedlejší lezecké dvojice. U dlouhých cest v horní plotně i v převisech buďte opatrní při slaňování (40 a 30 m).

  2. Pro lezení s horním jištěním (Top Rope) používejte ve štandech vlastní karabiny, nebo erární maillony (ty se dají vyměnit), jištění přes borháky a nýty je zakázané.

  3. Cesty jsou jednodélkové, na konci ukončené slaňovacími řetězy. Někeré cesty je možné slanit na dvakrát přes jištění se slaňovací maillonou.

  4. Cesta 'Polib' ('Levá plotna') slouží pro nácvik štandování (6x 10 m, 6x štand, slanění vpravo), některé délky je možné spojit, zkracování lezení přímo není pro lámavost vhodné.

  5. V sektoru 'Dolní plotna' nejsou řetězy. Štandy v pravé části slouží pro nácvik provázání jištění (případně pro založení více lan) nebo jištění shora, dá se tam pohodlně stát.

  6. Stěnová kniha je uložená na konci cesty 'Dlouháč'(šetřete místem). (Lezec.cz).

History

History timeline chart

Skály jsou významnou geologickou lokalitou a těžba kvalitního vápence zde probíhala od středověku až do roku 1928 a za války zde vznikly podzemní prostory (sedm štol) o úhrnné délce 295 m zřejmě pro vojenské účely. (Horolezecký klub Stáří Praha). Později zde většinu linií se spolulezci odjistili a přelezli zejména Martin Tučka a těžší cesty v převislé části Jan Kareš. Nyní se jedná o poměrně oblíbenou oblast v dosahu městské dopravy, chodí sem začátečníci, studenti, lezecké páry a podobně. (Český horolezecký svaz).

Hello!

First time here?

theCrag.com is a free guide for rock climbing areas all over the world, collaboratively edited by keen rock climbers, boulderers and other nice folks.

You can log all your routes, connect and chat with other climbers and much more...

» go exploring, » learn more or » ask us a question

Activity

Check out what is happening in Branické skály.

Deutsch English Español Français Italiano 한국어 中文