Forum
Photos
Help

Seasonality

J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D

Summary

Malá lezecká oblast místního významu, která se nalezá na severozápadním okraji Prahy, mezi Suchdolem a Úněticemi. Je blíže obci Únětice na začátku Tichého údolí snadno dostupná MHD a proto poměrně populární. Jde o pás buližníkových skal, který se táhne od Silnice Suchdol na Černý Vůl až k zmíněnému Tichému údolí v délce asi 800m. Zde jsou skály porušeny příčnou dislokací a vytvářejí na protilehlé straně údolí výšinu Holého vrchu kde jsou lezecky zajímavější skalní útvary (vlastní Kozí hřbety jsou málo navštěvované s krátkými cestami).

Description

Za potokem je věž Strážce s 27 m vysokou údolní stěnou, ve svahu skupina Alšovy vyhlídky s výstupy kol. 10-18 m. Cesty jsou ale většinou kratší a obtížnější jsou zajištěny skobami a nýty, sestup z vrcholů je po pěšině. Od vydání průvodce po nepískovcových oblastech v r. 86, přibylo jen minimum cest.

Jedná se o přírodní památku. Přístup k horním partiím skal na Holém vrchu je z údolí povolen pouze zleva po značené cestě a podle SZ stěny Strážce.

Access issues inherited from Czechia

Nature protection

Check current restrictions before you visit crag and be respectful to the nature. Most crags are located in nature protected areas, climbing there is subject to the consent of nature protection authorities and compliance with the conditions set by them.

Where to check:

 1. Český horolezecký svaz - Czech Mountaineering Association: Ochrana přírody - Nature protection (czech)

 2. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Nature and Landscape Protection Agency of the Czech Republic: vyhledávač - search engine (czech)

 3. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Nature and Landscape Protection Agency of the Czech Republic: mapa - map (czech)

 4. Skalní oblasti ČR: Moisture conditions map, climbing restrictions map (czech)

or you can directly ask Czech Mountaineering Association on email info@horosvaz.cz

Approach

Autem na parkoviště u Dolního rybníka nebo MHD z metra Dejvická busem č.: 107 zastávka "Suchdol" 147 zastávka "Výhledy" 350 zastávka "Roztoky, rozc.Žalov" 355 zastávka "Unětice, Obecní úřad" ... a pak dle zastávky a destibńace, ale cca 30min pěšky.

Where to stay

Nejbližší ubytování je v pensionu Veselá Milka, který se nachází u jezírka přímo v Tichém údolí na začátku obce Únětice, asi 200 metrů za odbočkou na Alšovu vyhlídku.

V Úněticích se také lze občerstvit v místním minipivovaru.

Ethic inherited from Czechia

Rules, principles and standards

Rock climbing in the Czech Republic is regulated by the rules, principles and set of standards for individual areas and crags. Please respect local traditions and rules.

Accept and make yourself familiar with:

 • principles of sport climbing (climb with the help of your own strength only, don't use artificial aids, etc.)
 • principles of first ascents and installing fixed protection
 • competence of regional climbing commissions of Czech Mountaineering Association (list)
 • prohibition of creating and chopping holds
 • which type of traditional climbing gear is allowed and don't damaging rock (nuts, ufos vs. friends, wires, hexes and cams)
 • possibilities of using chalk (strictly prohibited vs. tolerated)
 • restrictions resulting from weather conditions (prohibition of climbing on wet rock (eventually days after rain) or during winter)

Rules:

 1. Rules of climbing in sandstone rock areas in Bohemia (czech)

 2. Rules of climbing in rock areas of the Czech republic (czech)

 3. Rules of climbing in Jizerské hory area (czech)

Areas

Add area(s) Add topo Reorder Bulk edit
Name
Style
Routes
Ticks
Height
Grades

Did you know?

Did you know that you can create an account to record, track and share your climbing ascents? Thousands of climbers are already doing this.

Activity

Check out what is happening in Údolí Únětického potoka.

Deutsch English Español Français Italiano 한국어 中文